Révész Tamás, a kiállítás magyarországi szervezője rámutatott, hogy minden évben változik a zsűri és ezzel a bírálói megközelítés is, de a 80 ezer beérkezett fotón és a másfélszáz kiállított képen látható világ egyik évről a másikra nem változik meg, így nincs mit csodálkozni azon, hogy ez a kiállítás főképp a konfliktusokról szól.

Erik Jager, a pályázatot szervező alapítvány igazgatója azt emelte ki, hogy a World Press Photo képeit nézve "hihetünk annak, amit látunk", hangsúlyozva, hogy a világ megmutatása fontos eleme a szólás és a tájékozódás szabadságának.

Máté Bence: Láthatatlanul

Máté Bence természetfotós. 2010-ben Londonban, a Marvel of Ants (Árnyjáték) című képével elnyerte a természetfotózás Oscar-díjának tartott, "Az év természetfotósa 2010" (Wildlife Photographer of the Year) címet.

Jelenleg a világverseny történetének legeredményesebb fotósa, az egyetlen eddigi induló, aki az ifjúsági és a felnőtt mezőnyben is fődíjat kapott. A Bridge Budapest nonprofit egyesület felmérése szerint a 9. legismertebb - Magyarországon élő - magyar külföldön. A közönség a Spektrum csatornán sugárzott háromrészes sorozatból, "a láthatatlan madárfotós" néven ismeri; ebben a műsorban a fotói készítésének kulisszatitkairól mesél. Számos eredménye mellett nemzetközi hírnevet a különleges kivitelezésű detektívüveges lesek tervezésével szerzett magának. 2006-ban természetfotós turizmusra épülő vállalkozásba kezd. Tanyát épít, ami néhány év múlva a legismertebb fotós helyszín lesz az európai lesfotósok körében. Sikerének titka, az újszerű, detektívüveges lesek, amik lehetővé teszik az élővilág zavarásmentes megfigyelését és fotózását. Bence leseiben a tökéletes fotózási körülményeken túl figyelmet kap a kényelem, és a luxuspanoráma. Ezek együtt, lényegesen megváltoztatják a lesfotózás gyakorlatát.

Forrás: MTI; neprajz.hu; fotó: Máté Bence