Fotó: Koszticsák Szilárd

A rendszerváltás idején kezdett dolgozni fotográfusként. Volt fotóriporter napilapnál, magazinnál.

1993 óta fényképezett a Fidesznek, illetve a kormánynak, 23 éven át Orbán Viktor miniszterelnök személyi fotósa volt. 

Orbán Viktorról úgy nyilatkozott, hogy jó a humora, erős a kisugárzása, tanítás mellette lenni. Hangsúlyozta azonban, hogy akik udvari fotósnak tartják, nem is tudják, mennyit használják a képeit a „másik oldalon”, hiszen írókról szóló könyvében olyan alkotókat fotózott, mint Kertész Imre vagy Esterházy Péter.

Alkalmazott és művészi fényképei magazinokban és önálló albumokban jelentek meg. Első albumát 1999-ben mutatták be. Köteteibe például az országos kéktúráról készített képeit vagy íróportrét gyűjtötte egybe.

Utolsó, a kéktúra bejárását dokumentáló, Kékvándor című fotókiállításának megnyitóján már kerekesszékkel jelent meg. Egy akkori interjúban elmondta: izomsorvadással járó ALS betegségben szenved, ami miatt járni sem tud és ágyhoz van kötve. A négygyerekes fotós akkor elmondta: nem tudja elhagyni házát, de sok segítsége van. Betegségét 2015 augusztusában diagnosztizálták, az orvosok azt mondták neki, legfeljebb 2-5 évig élhet. Az interjúban úgy fogalmazott: nagyon igyekszik meggyógyulni, noha az orvostudomány jelenlegi állása szerint ezt a betegséget nem lehet gyógyítani, legfeljebb a tüneteket enyhíteni.

Életpályája

Óbudán az Árpád Gimnáziumban érettségizett 1983-ban. Majd 1985 és 1987 között a Práter utcai fényképész iskolában tanult. Pályájának alakulására nagy hatást gyakorolt Pólya Zoltán fotóművész, valamint Fényes Tamás fotográfus, akiktől nagyon sokat tanult. Az iskola elvégzése után rögtön behívták katonának, az itt eltöltött időszak még jobban megerősítette abban, hogy ezen a pályán kell tovább dolgoznia.

1988 és 1989-ben a Kúrirnál helyezkedik el. Hivatásszerűen 1990-től foglalkozott a fényképészettel. 1992-ben a PROFIL Osztrák politikai magazin kelet-európai tudósítója.

1995-ben a Képes Európa képszerkesztőjeként dolgozik, majd még ugyanebben az évben három társával megalapítja a Fotográfia Art&Work Stúdiót.

2000-ben alapító cégvezetője a Fókusz-Pókusz fotóügynökségnek. Megbízói között olyan neves lapok szerepelnek, mint az Elle magazin, a Playboy, a Cosmopolitan, az FHM. Érdeklődése széles körű, munkái között a portrék ugyanúgy megtalálhatóak, mint a középületek fotói. A kezdetektől szabadúszóként dolgozik. Több nagy sikerű magazin munkatársa volt, számos könyve jelent meg, legutóbb egy naptárként is funkcionáló kiadvány a Magvető Írótükör. Fényképeit Magyarországon kívül New Yorkban, Frankfurtban, Berlinben, Lipcsében is kiállították.

18 éves koráig futballozott, az NB1-be is bekerült. Az Íróválogatott aktív tagja volt, sportélményei kapcsán született az Írók mezben című kiállítása. A 2009. október 13-án Frankfurtban megrendezendő 61. Frankfurter Buchmesse (61. Frankfurti Könyvvásár) Magyar Nemzeti standját Burger Barna kortárs magyar írókról készített portréi díszítették, 2011 április 14-én Lipótváros új magazinjának a Lipóciának elkészítésében is részt vett, a címlapot ő fotózta.

Forrás: fotoapparat.hu; MTI; wikipedia.hu; index.hu; képek: wikipedia; index.hu